Teaching Artists
Teaching artists are practicing, professional artists who have dual careers as educators. They have passion and a desire to teach their art form to students of all ages; integrating their perspectives and skills into a wide range of settings, such as schools, local libraries, Boys and Girls clubs, and other community venues.
Visual Arts
Workshops and Residencies
Stacie Birky Greene
Specialties: Drawing, Painting, Printmaking, Textiles, Collage, Recycled Materials, Puppet Making, Artist Books, Photography, Mixed Media, Clay/Pottery, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Art Integration, Social Emotional Learning (SEL), STEAM, Asynchronous Programs, Preschool/TK, & Special Needs
Workshops and Residencies
Araceli Carrera
Specialties: Pastels, Watercolor, Acrylic, Drawing, Collage, & Paper Mask Making
Bilingual: English/Spanish
Workshops and Residencies
Deron Cohen
Specialties: Drawing, Painting, Collage, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Art Integration, Restorative practices, & Special Needs
Workshops and Residencies
Eddie Gallagher
Specialties: Drawing, Painting, Comic books, Collage, Mixed Media, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Restorative Practices, Trauma Informed care, Social Emotional Learning (SEL), Asynchronous programs, & Special Needs
Workshops and Residencies
Austin John Jones
Specialties: Drawing, Painting, Comic Books, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Special Needs, & Preschool/TK
Residencies
Lorain Khalil Rihan
Specialties: Printmaking, Textiles, Collage, Recycled Materials, Artist Books, Mixed Media, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL)
Bilingual: English/Arabic
Workshops and Residencies
Cecelia Linayao
Specialties: Fiber Arts & Fundamentals of Art
Workshops and Residencies
Ale Uzarraga
Specialties: Photography & Collage
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL)
Bilingual: English/Spanish
Workshops and Residencies
Felix Diaz
Specialties: Painting, Textiles, Recycled Materials, Puppet Making, Art Fundamentals, Banner/Flag Making
Teaching Specialties: Special Needs
Bilingual: English/Spanish
Workshops and Residencies
Jaami Waali
Specialties: Drawing, Painting, Collage, Recycled Materials, Puppet Making, Photography, Mixed Media, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Asynchronous Programs, & Preschool/TK
Bilingual: English/Spanish
Workshops and Residencies
Sheena Rae Dowling
Specialty: Drawing, Painting, Printmaking, Textiles, Collage, Recycled Materials, Photography, Mixed Media, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL), STEAM, & Asynchronous Programs
Workshops and Performances
Alyce Smith Cooper
Specialty: Collage, Mixed Media, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, & STEAM
Workshops and Performances
Ellen Kaz
Specialty: Drawing, Collage, Mixed Media, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Special Needs, & Preschool/TK
Workshops and Residencies
Jodi Vargason
Specialty: Drawing, Painting, Printmaking, Collage, Recycled Materials, Mixed Media, Model Magic, 3D Sculpture (paper or wood), & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration
Workshops and Residencies
Elizabeth Tobias
Specialty: Painting, Collage, Recycled Materials, Puppet Making, Photography, Mixed Media, Clay/Pottery, Expressive Arts, & Art Fundamentals
Teaching Specialties: Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL) STEAM, LGBTQIA Affirming Care Provider, Community Art Facilitator, Mental Health and Mindfulness Facilitator, Facilitator in Adaptive Art for All Abilities, & Learning Styles Public Speaker
Music
Workshops and Performances
Akaaya Atule
Specialty: African Drumming
Akaaya brings authenticity and creative energy to her teaching, imparting joy and knowledge of West African culture.
Residencies, Workshops, Performances, & Assemblies
Sharon DuBois
Specialties: Singing, Musical Theater, Percussion: Maracas and Hand Drums, Musical Instruments: Guitar, Piano, Cultural Music: Blues and Jazz, Instrument Making: Shakers, & Musical Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL), Asynchronous Programs, Special Needs, Preschool/TK, & Justice Impacted Youth
Residencies
Julie Greathouse Suazo
Specialties: General Music, Singing, & Recorder
Workshops
Mark Lamson
Specialties: Singing, Percussion in All Styles: Popular and Folkloric of Cuba and the United States, Basic Keyboard, & Drum Carving
Teaching Specialties: Arts Integration, Special Needs, & Justice Impacted Youth
Bilingual: English/Spanish/Portuguese
Workshops and Residencies
Ilana Queiroz
Specialty: Capoeira
Capoeira is a Brazilian artform that combines music, dance, and acrobatics. Students learn timing, spatial perception, eye contact, respect, community, and partnership.
Workshops and Residencies
Claudia Lyra
Specialties: Drumming
Bilingual: English/Spanish
Workshops and Residencies
Felix Diaz
Specialties: World Drumming and Percussion Instruments. Instrument Making, & Playing
Teaching Specialties: Special Needs
Bilingual: English/Spanish
Performances & Assemblies
Susan Moribe
Specialties: Japanese music, Koto Instrument
​
Workshops & Performances
Alyce Smith Cooper
Specialty: Percussion Demonstration, History, & Storytelling: Kalimba
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, & STEAM
Workshops, Assemblies, & Performances
Peter McBride
Specialty: Singing & Cultural Music: Folksongs
Residencies, Performances, & Assemblies
Wilfred Paloma
Specialty: Singing & Musical Theater
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL), Asynchronous Programs, & Justice Impacted Youth
Dance
Residencies
Araceli Carrera
Specialties: Modern Dance & Creative Movement
Bilingual: English/Spanish
Residencies
Faith Jensen Ismay
Specialties: Creative Movement & Modern Dance
Teaching Specialties: Arts Integration
Residencies
Ilana Queiroz
Specialty: Capoeira
Capoeira is a Brazilian artform that combines music, dance, and acrobatics. Students learn timing, spatial perception, eye contact, respect, community, and partnership.
Residencies
Mr. Dyno Rock
Specialties: Hip Hop dance and culture, Breakin'
Mr. Dyno encourages creativity and self-expression, promotes collaboration & respect, and builds & strengthens community through dance.
Residencies, Performances, & Assemblies
Jaami Waali
Specialties: Bachata, Salsa, Cumbia, Cha Cha, Modern, Ballet, Creative Movement, Contemporary, & Hip Hop
Teaching Specialties: Arts Integration, Asynchronous Programs, & Preschool/TK
Bilingual: English/Spanish
Workshops, Residencies, Performances, & Assemblies
Ellen Kaz
Specialty: Modern, Ballet, Creative Movement, Contemporary, & Dance Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative practices, Special Needs, & Preschool/TK
Workshops & Residencies
Elizabeth Tobias
Specialty: Creative Movement
Teaching Specialties: Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL) STEAM, LGBTQIA Affirming Care Provider, Community Art Facilitator, Mental Health and Mindfulness Facilitator, Facilitator in Adaptive Art for All Abilities, & Learning Styles Public Speaker
Workshops & Residencies
Bianca Chapman
Specialty: Latin Dance: Salsa, Bachata, and Cha Cha
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Virtual Classes, Performances and Assemblies.
Residencies, Performances, & Assemblies
Wilfred Paloma
Specialty: Creative Movement, Hip Hop, & Dance Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL), Asynchronous Programs, & Justice Impacted Youth
Residencies, Performances, & Assemblies
Lorena Santana
Specialty: Creative movement.
Teaching Specialties: Social Justice, STEAM, & Justice impacted youth.
Theater
Workshops and Residencies
Bianca Chapman
Specialty: Playwriting, Spoken Word Poetry, Acting, Theater Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Virtual Classes, Performances and Assemblies.
Workshops and Residencies
Laura Hodge
Specialties: Fundamentals of Theater
Residencies, Performances, & Assemblies
Wilfred Paloma
Specialty: Applied Theater, Improv, Playwriting, Directing, Musical Theater, Spoken Word Poetry, Acting, & Theater Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL), Asynchronous Programs, & Justice Impacted Youth
Workshops, Performances, & Assemblies
"Aunt" Li-Anne Roswell Mufson
Specialties: Storytelling
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Social Emotional Learning (SEL), STEAM, & Preschool/TK
Residencies
Lorena Santana
Specialties: Fundamentals of Theater
Workshops and Residencies
Michael Shantz
Specialties: Fundamentals of Theater
Residencies
Whitney Wegman
Specialties: Puppetry & Fundamentals of Theater
Teaching Specialties: Arts Integration
Residencies & Workshops
Felix Diaz
Specialties: Community Celebratory Arts Parades, Processions, and Puppetry
Teaching Specialties: Special Needs
Bilingual: English/Spanish
Residencies, Workshops, Performances, & Assemblies
Marilyn McPhie
Specialties: Spoken Word Poetry & Storytelling
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Social Emotional Learning (SEL), & STEAM
Residencies, Workshops, Performances, & Assemblies
Mike Sears
Specialties: Improv, Playwriting, Directing, Acting, Comedy, & Theater Fundamentals
Teaching Specialties: Arts Integration
Workshops and Performances
Alyce Smith-Cooper
Specialty: Spoken word poetry, Storytelling, Cultural Theater: Focus on African and African American Folk Tales, Acting, & Comedy
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative practices, & STEAM
Assemblies, Workshops, & Performances
Peter McBride
Specialty: Spoken Word Poetry & Storytelling
Assemblies, Workshops, & Performances
Kandace Crystal
Specialty: Spoken word poetry, Storytelling, Cultural Theater: Focus on African and African American Folk Tales, Acting, & Comedy
Teaching Specialties: Social Justice, Restorative practices, Trauma informed care, Virtual classes, & Justice impacted youth.
Bilingual: Haitian-Creole
Assemblies, Workshops, & Performances
Lorena Santana
Specialty: Applied theater, Improv, Playwriting, Directing, Spoken word poetry, Storytelling, Acting, & Theater fundamentals.
Teaching Specialties: Social Justice, STEAM, & Justice impacted youth.
​
Literary Arts
Workshops and Performances
Alyce Smith-Cooper
Specialty: Storytelling & Poetry
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, & STEAM
Residencies, Workshops, Performances, & Assemblies
Marilyn McPhie
Specialty: Storytelling, Poetry, Spoken Word, & Writing
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Social Emotional Learning (SEL), & STEAM
Workshops, Performances, & Assemblies
"Aunt" Li-Anne Roswell Mufson
Specialties: Storytelling
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Social Emotional Learning (SEL), STEAM, & Preschool/TK
Workshops, Assemblies, and Performances
Peter McBride
Specialty: Spoken Word Poetry & Storytelling
Workshops and Residencies
Eddie Gallagher
Specialties: Creative Writing & Comic Books
Teaching Specialties: Arts Integration, Restorative Practices, Trauma Informed care, Social Emotional Learning (SEL), Asynchronous Programs, & Special Needs
Workshops and Residencies
Sharon DuBois
Specialties: Creative Writing, Poetry, Short Stories, & Creative Writing
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL), Asynchronous Programs, Special Needs, Preschool/TK, & Justice Impacted Youth
Workshops, Performances, Assemblies, & Residencies
Jim Hornsby Moreno
Specialty: Poetry
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, & Justice Impacted Youth
Residencies, Performances, & Assemblies
Wilfred Paloma
Specialty: Spoken Word Poetry
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Restorative Practices, Trauma Informed Care, Social Emotional Learning (SEL), Asynchronous Programs, & Justice Impacted Youth
Workshops & Residencies
Bianca Chapman
Specialty: Poetry and Creative Writing
Teaching Specialties: Arts Integration, Social Justice, Virtual Classes, Performances and Assemblies.
Workshops & Residencies
Lorena Santana
Specialty: Poetry
Teaching Specialties: Social Justice, STEAM, & Justice impacted youth.